flag

Tigers and Lady Tigers each finish second at Midway Panther Relays

by / 0 Comments / 41 View / April 18, 2015

By Tony Adams, Sports Editor

The Belton Tigers and Belton Lady Tigers track and field teams took to the road for the Midway Panther Relays in Hewitt to tune up for the upcoming District 12-6A Meet next week in Copperas Cove.

The boys’ varsity team finished in second place with 122 points, 17 points behind Temple. The boys’ junior varsity team finished third with 111 points, seven points behind Waxahachie and 16 points behind Highland Park.

The girls’ varsity team finished in second with 112 points, 63 points behind Highland Park. The girls’ junior varsity team finished third with 105 points, 21 points behind Midway and 37 points behind Highland Park.

Here are the varsity Belton finishes, by event.
Girls High Jump: Chloe Bush (fifth place, 4-10).
Boys High Jump: Caleb Carroll (fifth place, 5-8), Christian Pedigo (fifth place, 5-8)
Girls Pole Vault: Claire Woodson (first place, 10-6).
Boys Pole Vault: Bryson Coufal (second place, 13-6), Matt Mahler (eighth place, 11-0), Carroll (10th place, 10-0).
Girls Long Jump: Courtney Altenburg (fourth place, 16-06.75), Cameron Renfrow (11th place, 15-07.50).
Boys Long Jump: Sabian Hill (14th place, 19-06.25), Christian Pedigo (17th place, 18-10.00).
Girls Triple Jump: Courtney Altenburg (fourth place, 34-10.00), Jade Smith (11th place, 29-08).
Boys Triple Jump: Sabian Hill (eighth place, 41-06.50) Isaiah Jones (16th place, 38-07.00), Garrett Trout (18th place, 37-04.5).
Girls Discus Throw: Bekah Alcozer (first place, 130-06), Casie Robinson (ninth place, 87-07), Mary Dolan (14th place, 80-03), Christina Zarinana (16th place, 78-02).
Boys Discus Throw: Reagan Francis (second place, 135-00), Tevin Jones (seventh place, 125-02), Sam Hussey (ninth place, 124-01).
Girls Shot Put: Delaney Presley (sixth place, 32-01), Autumn Conley (seventh place, 31-08.00), Christina Zarinana (12th place, 30-02.00), Jocelin Blizzard (13th place, 30-01.00), Queen Jackson (16th place, 28-00.00).
Boys Shot Put: Sam Hussey (first place, 51-07.00), Reagan Francis (second place, 49-02.00), Tevin Jones (fourth place, 46-09.00).
Girls 3200 Meter Run Varsity   Brooke Gilmore (first place), Macey Niemi (fifth place).
Boys 3200 Meter Run: Matt Perez (third place, 10:42.52), Logan Zwerneman (fourth place, 10:47.12) Morgan Miller (ninth place, 1:09.02).
Girls 4×100 Meter Relay Varsity: Belton relay team of Destiny Thompkins, Crystal Rosales, Jade Smith and McKenna Thompson (seventh place, 51.40).
Boys 4×100 Meter Relay: Belton relay team of Demetric Brandon, Willari Watson, Bradley Wheeler and Anthony Mirabel (fifth place, 43.59).
Girls 800 Meter Run: Dacia Rodriguez (eighth place, 2:43.25).
Boys 800 Meter Run: Soren San Miguel (fourth place, 2:06.10), Marshall Fish (11th place, 2:12.14).
Girls 100 Meter Hurdles: Kaylee Krenek (first place, 14.24), Courtney Altenburg (second place, 15.79), AnnMarie Herrera (fifth place, 16.73, Cameron Renfrow (seventh place, 17.32).
Boys 110 Meter Hurdles: Will Watson (first place, 14.10) Max Esterby (11th place, 18.38).
Girls 100 Meter Dash: Destiny Thompkins (second place, 12.86), Jade Bogan (ninth place, 13.49), Breanna Farrell (13th place, 13.63).
Boys 100 Meter Dash: Willari Watson (seventh place, 11.21), Demetric Brandon (14th place, 11.53).
Girls 4×200 Meter Relay: Belton relay team of Destiny Thompson, Sarah Martinez, McKenna Thompson and Crystal Rosales (eighth place, 1:50.67).
Boys 4×200 Meter Relay: Belton relay team of Demetric Brandon, Willari Watson, Will Watson and Calvin Johnson III (third place, 1:29.38).
Girls 400 Meter Dash: Khallyl Hodges (fourth place, 61.64), Sarah Martinez (eighth place, 64.84), Jade Smith (12th place, 67.30).
Boys 400 Meter Dash Varsity: Anthony Mirabel (fifth place, 52.93), Olajuwon Taylor (sixth place, 53.17), Garrison Vaughn (eighth place, 54.01).
Girls 300 Meter Hurdles: Kaylee Krenek (first place, 46.08), Jamie Brown (third place,49.34), AnnMarie Herrera (10th place, 51.52).
Boys 300 Meter Hurdles: Kavan Johnson (fourth place, 41.72), Max Esterby (14th place, 47.10).
Girls 200 Meter Dash: Jade Bogan (12th place, 28.27), Jade Smith (17th place, 28.79) Cameron Renfrow (18th place, 29.05).
Boys 200 Meter Dash Varsity: Calvin Johnson III (fourth place, 22.54), Anthony Mirabel (ninth place, 23.02), Garrison Vaughn (12th place, 23.46).
Girls 1600 Meter Run: Brooke Gilmore (first place, 5:30.24), Macy Niemi (eighth place, 6:05.87), Carrie Wehmeyer (6:08.37), Alexandra Simmone (12th place, 6:12.81).
Boys 1600 Meter Run: Logan Zwerneman (second place, 4:43.02), Matt Perez (third place, 4:44.04), Morgan Miller (11th place, 4:56.49).
Girls 4×400 Meter Relay: Belton relay team of Kaylee Krenek, Khalyll Hodges, McKenna Thompson and Jamie Brown (third place, 4:14.41).
Boys 4×400 Meter Relay: Belton relay team of Calvin Johnson III, Will Watson, Soren San Miguel and Olajuwon Taylor (second place, 3:25.71).